Rozwój technologii USG przyczynił się do skutecznego rozpoznania wielu schorzeń, kontuzji, a także urazów narządu ruchu. Monitorowanie terapii fizjoterapeutycznej ułatwia nie tylko diagnostykę, ale i daje możliwość opracowania takiego planu leczenia, który przynosi najlepsze rezultaty.
USG w rehabilitacji – zastosowanie
Fizjoterapia wykonywana pod kontrolą ultrasonografu pozwala przede wszystkim ocenić rzeczywisty stan zdrowia pacjenta, poszerzyć dotychczasową diagnostykę oraz wprowadzić inne metody, które pomogą skrócić czas rekonwalescencji. Badanie USG przeprowadzane w ruchu umożliwia fizjoterapeutom ocenę stanu kości, przyczepów, troczków, mięśni, ścięgien, więzadeł, nerwów, chrząstek oraz kaletki.
Przeciwwskazania do wykonania USG w trakcie rehabilitacji
USG jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Istnieją jednak pewne okoliczności wykluczające możliwość jego przeprowadzenia. Do grupy przeciwwskazań zdrowotnych należą: otwarte infekcje, urazy kości, oparzenia lub rany. Fizjoterapeuta może przeprowadzić badanie ultrasonograficzne w miejscu, w którym znajduje się blizna, ale tylko przy użyciu specjalnej nakładki.
Badanie ultrasonograficzne w Active Heal
W naszej placówce fizjoterapeutycznej wykorzystujemy technologię fal ultradźwiękowych, które przyspieszają wdrożenie odpowiedniego leczenie – zadzwoń i umów się na wizytę już teraz!
Urazy, przy których warto zdecydować się na diagnostykę USG:
- Skręcenia stawu skokowego
- Skręcenia stawu kolanowego
- Urazy mięśni
- Uszkodzenia więzadeł
- Urazy barku
- Opuchlizna
- Obrzęk
- Inne stany pourazowe układu ruchu